הידעתם? צילינדר הוא לא רק סוג המנעול הנפוץ ביותר בעולם כולו, אלא שהוא גם סוג המנעול העתיק ביותר בהיסטוריה האנושית. כבר אלפי שנים שהרוב המוחלט של המנעולים בעולם פועלים באמצעות המנגנון הכל כך פשוט הזה על הווריאציות השונות שלו. העיקרון הבסיסי שלו פועל על גליל שמסובבים באמצעות מפתח שמתאים באופן מושלם לזיזים ולחריצים בגליל עצמו וכאשר הוא מסתובב, המנעול נפתח.

ישנם מספר סוגים עיקריים של צילינדרים לדלת. הראשון הוא הצילינדר פרופיל אירופאי. הוא הנפוץ ביותר מכל אותם צילינדרים לדלתות בישראל והוא מתאים הן לדלתות עץ והן לדלתות ברזל. הסוג השני של צילינדר לדלת הוא האובאלי שמתאים למנעולי הזזה צרים. השניים האחרים הם מורטיס שמתאים למנעולים בסטנדרט אמריקאי וצילינדר רים שמתאים למנעולים עליונים.

האם להחליף צילינדרים לדלתות לבד או לא?

ובכן, באופן עקרוני, החלפה של צילינדר לדלתות היא לא מלאכה מורכבת בצורה יוצאת דופן כל עוד מדובר על דלתות פנימיות בבית. כאשר מדובר על דלת הכניסה, ובמיוחד אם היא מתוצרת רב בריח, כלומר דלת פלדלת, אין שום ויכוח – עליכם לעבוד רק מול איש מקצוע מומחה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמדובר על מנגנונים מורכבים יחסית. הביטחון של הבית שלכם הוא לא דבר שיש להתקמצן עליו.

כיום צילינדרים לדלתות פנימיות ניתן ללמוד כיצד להחליף בשפע של סרטוני הדרכה ברחבי הרשת. מאות מנעולנים מתחרים על תשומת לב הקהל בסרטוני הדרכה פשוטים ונהירים ומסבירים צעד אחר צעד בליווי דוגמאות חיות כיצד מחלפים צילינדר. החלפת צילינדרים לדלתות כניסה עם זאת, כפי שציינו היא משהו שונה לגמרי.

מתי צריך להחליף צילינדר בדלת הראשית?

החלפה של צילינדר בדלת הכניסה צריכה להתבצע כל אימת שאבדתם את צרור המפתחות שלכם. אין לדעת לאילו ידיים הוא התגלגל. כמו כן מומלץ לבצע החלפה ביום הראשון שלכם בדירה שכורה חדשה. אין לדעת מי מחזיק את המפתח שלכם. לא להחליף צילינדר בדירה שכורה זה כמו לתת את המפתח לדירה שלכם לאנשים זרים שאתם לא מכירים. המקרים הברורים מאליהם הם אלו בהם הצילינדר נשחק, נשבר, התקלקל או שפשוט אתם מעוניינים לשדרג אותו לאחד מתקדם ובטוח יותר.

מנעולי צילינדרמהם מנעולי צילינדר

מנעולי צילינדר הם מנגנון של מנעול גלילה אשר מפעיל באמצעות תנועה סיבובית כאשר מחדירים את המפתח לתוך מנעולי צילינדר, בעצם התנועה הסיבובית היא שגורמת לפינים שנמצאים בתוך מנעולי צילינדר להתאפס על מקומם ובתוך כך ניתן לפתוח את מנעולי צילינדר.

ישנם הרבה מאוד סוגים שונים ומגוונים של מנעולי צילינדר לכל מיני שימושים, שימוש כמו שאנחנו נתקלים יום יום הוא מנעולי צילינדר לדלתות כניסה, דלתות חירום, דלתות אש ודלתות עץ וזכוכית. שימוש נוסף בתיבות דואר וכל מיני ארוניות משתמשתים בהם מנעולי צילינדר.

שימוש נוסף הוא במכוניות והרכבים שאנו מכירים הסוויצ'ים הם מנעולי צילינדר וכמו כן בכספות בעלות מנגנון מכני על-ידי מפתח זהו גם מנעולי צילינדר.

לפני מאות שנים השתמשו במנעולי צילינדר ועד היום אין להם תחליף.

למידע נוסף:

צילינדר מולטילוק

צילינדר לדלתות רב בריח